| Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
| Selänne vai Kurri |
| Selänne |
|
82% |
[ 14 ] |
| Kurri |
|
17% |
[ 3 ] |
|
| Ääniä yhteensä : 17 |
|
| Kirjoittaja |
Viesti |
Leuka Kulttuuriministeri evp.

Liittynyt: 21 Tam 2005 Viestejä: 3588
|
Lähetetty: Tii Lok 20, 2009 10:50 pm Viestin aihe: Kaikkien aikojen maalikarkelo: Selänne vai Kurri? |
|
|
Nyt kun lasiposkena pidetty Selänne alkaa saavuttaa lady Kurria kaikkien aikojen suomalaismaaliässänä NHL:ssä, on aika tuumia, kumpi ansaitsee tuon tittelin?
Itse ajattelen seuraavasti:
a) Pelaajat ovat pelanneet merkittävän osan uristaan eri aikakausilla. Jos Selänne olisi pelannut Kurrin parhaiden kausien aikaan, kukaan tuskin kiistää, että nyt olisi tähtäimessä todennäköisesti jo 700 tai 800 maalia. Kurri ei 2000-luvulla olisi tuskin päässyt kertaakaan edes 50 maaliin kaudessa, vaikka olisi pelannut Syöttökoneen laidassa.
b) On myös muistettava, että Kurri pelasi maalirikkaimmat kautensa yhden maailman kaikkien aikojen parhaan laidassa. Selänteellä ei ole ollut aivan yhtä hyvää tukea uransa aikana.
c) Selänne on mainettaan fyysisempi pelaaja. Vaikka ei hanskoja pudotakkaan, Selänteellä on fyysisen johtajan elkeet. Hetkiä ollaan saatu ihastella maajoukkueessa. Kurri oli ällöttävän flegmaattinen, varsinkin vanhoilla päivillään. _________________ Syyttäjän näyttö jääkiekkoilijaa vastaan perustuu lähinnä viime vuoden keväällä otettuun valokuvaan, jossa jääkiekkoilijalla on vaalea nokare sieraimessa.
- STT |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Asesino Enforcer


Liittynyt: 12 Lok 2006 Viestejä: 1705
|
Lähetetty: Kes Lok 21, 2009 4:25 am Viestin aihe: |
|
|
Selänne ehdottomasti,peli on nykyään paljon nopeampaa ja Selänne on tehnyt vielä 36v. 48 maalia kuin Kurrin vastaava oli vain 13 maalia. _________________ Mustat silmät ovat kivoja,ne aiheuttavat keskustelua..-Forrest Griffin |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Hietanen17 Tiki talker

Liittynyt: 16 Lok 2006 Viestejä: 2454 Paikkakunta: Tellus
|
Lähetetty: Kes Lok 21, 2009 12:52 pm Viestin aihe: |
|
|
Selänne ehdottomasti. Onhan maalinteko vaikeutunut huomattavasti niiltä ajoilta kun Kurri oli parhaassa vedossaan, ja sitten vielä Kurrilla oli Gretzkykin laidalla, joka selittää varmaan puolet Kurrin yhden kauden tehoista. _________________ R.I.P SM-liiga 1975 - 2012.
Leijonien kannabiskohusta toisella palstalla:
"Änäriä väännetään silmät punaisina kohta muustakin kuin ruudun tuijotuksesta ja pukkarissa tuoksuu muukin makea kuin hikipaska ja persehiki." |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Honkanen Enforcer


Liittynyt: 01 Syy 2006 Viestejä: 2854 Paikkakunta: Kuopio
|
Lähetetty: Kes Lok 21, 2009 1:02 pm Viestin aihe: |
|
|
Niin onhan Selänteelläkin ollut kovia pelimiehiä taustatukenaan vuosien saatossa. Eivät nimet Phil Housley, Scott Niedermayer, Paul Kariya, Peter Forsberg tai Vincent Damphousse ole ihan huonoja pelaajia. Toki on totta, että Selänne on vuosien saatossa nostanut muunmuassa Andy McDonaldin tyhjistä NHL-piireihin, mutta ei silti sovi vähätellä kavereiden osuutta Selänteen saldoissa. _________________ - On hyvä, että kiekollinen peli korostuu, mutta jääkiekko on äijien laji. Pelaajien pitää olla miehiä, ja satuttaa pitää saada. Ei kukaan mitään loukkaantumisia halua, mutta kovuus kuuluu lätkään.
Pasi Peltonen |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Hietanen17 Tiki talker

Liittynyt: 16 Lok 2006 Viestejä: 2454 Paikkakunta: Tellus
|
Lähetetty: Kes Lok 21, 2009 2:05 pm Viestin aihe: |
|
|
Ei tietenkään sovi vähätellä. Mutta onhan nyt kuitenkin Gretzkystä puhe. Kyllähän kaikilla kovilla pelimiehillä on myös kovat pelimiehet rinnallaan, mutta Gretzky on pikkusen eri kalibeeria kuin mainitsemasi pelaajat... _________________ R.I.P SM-liiga 1975 - 2012.
Leijonien kannabiskohusta toisella palstalla:
"Änäriä väännetään silmät punaisina kohta muustakin kuin ruudun tuijotuksesta ja pukkarissa tuoksuu muukin makea kuin hikipaska ja persehiki." |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
the hammer Legenda

Liittynyt: 13 Huh 2006 Viestejä: 1212 Paikkakunta: jkl
|
Lähetetty: Kes Lok 21, 2009 5:18 pm Viestin aihe: |
|
|
Pakko oli laittaa Selänne vaikkei kumpikaan kuulu suosikkeihin  _________________ "Screw you guys... I'm going home!" |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Honkanen Enforcer


Liittynyt: 01 Syy 2006 Viestejä: 2854 Paikkakunta: Kuopio
|
Lähetetty: Tor Lok 22, 2009 8:28 am Viestin aihe: |
|
|
Tokihan minä sen tiedän, että Gretzky on kiekkopiirien jumala ja joidenkin mielestä kaikkien aikojen paras kiekkoilija ja selvillä näytöilläkin. Kunhan nyt vain tuli tuosta mieleen kun aina sanotaan, että Kurrilla oli Gretzky, mutta Selänteellä ei ollut Gretzkyä. _________________ - On hyvä, että kiekollinen peli korostuu, mutta jääkiekko on äijien laji. Pelaajien pitää olla miehiä, ja satuttaa pitää saada. Ei kukaan mitään loukkaantumisia halua, mutta kovuus kuuluu lätkään.
Pasi Peltonen |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
|